لیزر موهای زائد صورت و بدن

لیزر موهای زائد در مردان – لیزر موهای زائد در خانمها – لیزر موهای زائد صورت و بدن – نمونه عکس قبل از عمل و بعد از عمل لیزرلیزر موهای زائد ، اصول کلی درمان با IPL آی پی ال ، ایلایت Elight و انواع دستگاه لیزر

لیزر موهای زائد
در گذشته تنها راه از بین بردن موهای زائد وناخواسته استفاده از روشهایی بود که اغلب آنها دردناک و وقتگیر و خسته کننده بوده از نظر زیبایی نتایج رضایتبخش و طولانی مدت نداشته وتاثیری در کاهش رشد مو یا از بین بردن کامل آن نداشت . در دهه گذشته دستگاههایی بر پایه تکنولوژی لیزری و نوری توسط شرکتهای مختلف به بازار ارائه شد که تحول چشمگیری در رفع موهای زائد ایجاد کرده است و نتایج آن بسیار بهتر از روشهای سنتی رایج میباشد.بطوریکه هر روز تعداد بیشتری از افراد مایل به استفاده از آن میباشند.ولی به هر حال نتایج آنها در افراد مختلف فرق داشته و استفاده از آن محدودیتهای خود را دارد.
بهترین نتایج برای افراد با پوست روشن و دارای موی سیاه و ضخیم بدست میاید. ثابت شده است که با یک جلسه لیزر درمانی ۴۰-۱۰ درصد با سه جلسه ۷۰-۳۰درصد و با چند جلسه بیشتر تا ۹۰درصد موها کاهش مییابد.لیزر روی موهای سفید و بور و کرکی اثری ندارد.
رشد موها دوره ای بوده و هر دوره سه مرحله دارد شامل مرحله رشد (آناژن) ,مرحله توقف رشد(کاتاژن), مرحله استراحت و ریزش(تلوژن).این مراحل در موهای قسمتهای مختلف بدن با هم فرق میکند. مثلا در هر زمان ۸۵% موهای سر در حال رشد بوده این رقم برای موهای زیر بغل ۳۰% و پا ۲۰% میباشد. همچنین مرحله رشد مو بر اساس سن جنس فصل ژنتیک در افراد فرق میکند. انواع لیزر فقط در مرحله رشد میتواند ریشه مو را تخریب کند و آن را از بین ببرد. به این دلیل است که برای درمان موثرجلسات متعدد لیزر تراپی لازم است.

انواع لیزر برای رفع موهای زائد استفاده میشود شامل :
diod(800-1000nm)
Q- switched,ND:YAG(1064nm
IPL(550-1200
IPL ها لیزر نیستند بلکه نور تشدید شده هستند که باعبور از فیلتر , نوری با طول موج معین ایجاد میکنند واثر آن روی مو مانند لیزرها است
رنگ پوست ایرانی ها بر اساس درجه بندی انواع پوست معمولا سه یا چهار بوده و IPLهاولیزرالکساندرایت و دایود برای رفع مومناسب میباشد.
IPLها در جوانسازی پوست(رفع چین و چروک وافتادگی پوست) , درمان جوش لک تلانژکتازی استریارفع موهای زائد کاربرد دارند.
هیچ دستگاه لیزری نمی تواند بطور کامل موهای بدن را از بین ببرد و هدف از درمان کاهش طولانی مدت تراکم موها کاهش سرعت رشد وکاهش ضخامت مو تا حدی که مورد رضایت بیمار باشد است . هرچه پوست روشنتر و مو تیره تر باشد بهتر جواب میدهد تعداد جلسات درمان برای افراد با پوست تیره یا موی روشن ممکن است بیشتر شود چون درصد رفع موهای زائد در هر جلسه برای این افراد کمتر است.
چون سرعت رشد مو در قسمتهای مختلف بدن متفاوت است فاصله بین جلسات درمانی هم فرق میکند
در بسیاری از خانمها که در نواحی وابسته به هورمون موی زائد دارند (صورت ، گردن ، دور نوک سینه ، بین دو سینه و اطراف و پائین ناف ) ممکن است زمینه بیماریهای هورمونی وجود داشته باشد مثل تخمدان پر کیست . اینها اغلب سایر علائم اختلالات هورمونی مثل ریزش مو ، جوش زدن صورت ، چرب و پرتقالی شدن پوست ، نازایی را هم دارند.
در صورتی که بیمار پریود منظمی داشته ، سابقه کیست تخمدان نداشته باشد ، برای مدت طولانی تعداد موها ثابت باشد و در خانواده هم سابقه پرمویی وجود داشته باشد و تست هورمونی بیمار هم نرمال باشد بدون دستور دارویی خاص لیزر شروع می شود.
اگر هر یک از علائم فوق الذکر بالا وجود داشته باشد یا ضمن انجام لیزر جواب بیمار کندتر از حد معمول باشد باید به فکر انواع خفیف اختلالات هورمونی بود . که مشاوره با متخصص غدد توصیه میشود ،و فرد باید تحت نظر پزشک دارو درمانی که طولانی مدت هم هست را شروع نماید . باید توجه داشت که متوسط جلسات لیزر مو در بیمارانی که زمینه هورمونی ندارند ۷ – ۵ جلسه و در بیماران دارای مسائل هورمونی ۲ برابر این مقدار است.
درصورت حاملگی ، برنزه بودن پوست و مصرف بعضی داروها داشتن سابقه صرع و تشنج انجام لیزر ممنوع می شود .
عوارض لیزر همان عوارض نور است اما این عوارض شایع نیست و شامل سوختگی و لک و ایجاد اسکار می باشد .
افراد با سابقه تبخال مکرر باید برای چند روز قبل و بعد از لیزر از داروهای ضد تبخال استفاده کنید . در صورتی که پوست برنزه یا آفتاب سوخته شده باید تا زمان برگشت به رنگ پوست طبیعی خود از انجام لیزر خودداری فرمائید .در افراد باسابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید ( گوشت اضافه محل زخمها و اسکار عمل ) باید با احتیاط انجام شودمصرف ترکیبات حاوی رتینوئیک اسید مثل آکوتان و راکوتان و کرمهای حاوی ویتامین آ ,کرمهای لایه بردار ,میکرودرم پیلینگ باید لیزر درمانی عقب بیفتد.
بلافاصله پس از لیزر تراپی روی پوست پماد زینک اکسید استفاده کرده و در بین جلسات لیزر کرمهای ضد آفتابهای قوی استفاده کنید و حتی الامکان در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید .میتوان در فواصل لیزر تراپی موها را تراشید .توصیه می شود تا زمانی که ناحیه لیزر شده ملتهب است از تعریق زیاد ( مثلاً به دنبال ورزش سنگین یا محیطهای بسیار گرم ) و شنا کردن خودداری شود تا احتمال جوش زدن محل کم شود .
باید توجه داشت که در فردی که تعدادی موی سفید دارد سایر موهای مجاور هم در آستانه سفید شدن هستند بنابراین صدمه ناشی از لیزر به این موها باعث سفیدتر شدن سریعتر بعضی از آنها می شود اما چون تنها راه از بین بردن موهای زائد در این حالت انجام لیزر قبل از سفید شدن است توصیه می شود هر چه سریعتر لیزر شروع شود