بازسازی سینه

بازسازی سینه

 هدف از بازسازی پستان باز گرداندن سلامتی و اصلاح تغییرات ظاهری بدن است.

از این روست که امروزه بسياري از زنان مبتلا به سرطان، تحت انجام جراحي محافظه كارانه قرار مي گيرند، بدين معنا كه قسمت عمده بافت پستان حفظ شده و تنها قسمتي از آن برداشته مي شود. اما هنوز هم تعداد قابل توجهي از بيماران تحت عمل ماستكتومي قرار مي گيرند، يعني كل بافت پستان برداشته مي شود. به هر حال اگر شما جزء آن دسته از بيماراني هستيد كه كل پستان آنها برداشته شده است، ممكن است بخواهيد بازسازي پستان براي شما انجام شود يا ممکن است پس از یک مدت طولانی، خود و اطرافيانتان بتدريج به اينكه يك پستان داشته باشيد عادت کرده باشيد و فكر كنيد كه تحمل يك عمل جراحي نسبتا بزرگ ديگر براي بازسازي پستان، ارزش ندارد. اما هنوز بسياري از زنان فكر مي كنند كه نداشتن پستان آنقدر آزاردهنده است كه ترميم آن ارزش تحمل ناراحتي و درد يك عمل جراحي ديگر را دارد.

 

از گروه زناني كه تمامي پستان آنها به دليل سرطان پستان برداشته شده است، عده قابل توجهي تصميم مي گيرند كه عمل جراحی بازسازي پستان را انجام دهند. براي برخي از اين بيماران بازسازي پستان همزمان با برداشتن پستان و يا به فاصله كوتاهي پس از آن انجام مي شود. اما عده اي ديگر سالها بعد تصميم به بازسازي اين عضو مي گيرند.

در سالهاي اخير پيشرفت هاي زيادي در زمينة بازسازي پستان حاصل شده است. اگر چه هرگز پستاني كه بازسازي شده مانند پستان طبيعي نيست، هرگز نمي تواند شير توليد كند و نوك پستان هيچ وقت حس نوك پستان طبيعي را نخواهد داشت ولي با تمام اين مسائل، نتايج جراحی مي تواند بسيار عالي و راضي كننده باشد. 

اگر مي خواهيد براي شما بازسازي پستان انجام شود، قبل از انجام جراحي با جراح و انكولوژيست خود صحبت كنيد. بايد بدانيد كه بازسازي پستان عمل نسبتا بزرگي است. 

برداشتن پستان و بازسازي پستان مي تواند همزمان انجام شود اما در صورتي كه اين عمل بطور مجزا و بعداً انجام شود، انجام آن در هر زماني پس از انجام عمل ماستكتومي قابل انجام است حتي اگر سالها از جراحي ماستكتومي گذشته باشد، اگرچه در اين حالت بهترين زمان براي انجام بازسازي پستان ۶-۳ ماه پس از اتمام پرتو درمانی و شيمي درماني است. 

از نظر نوع جراحي براي بازسازي پستان، دو نوع مختلف بازسازي پستان وجود دارد. در يك روش از بافت بدن خود شما جهت بازسازي استفاده مي شود، يعني بافت از يك قسمت ديگر بدن برداشته مي شود و جايگزين پستان عمل شده مي شود ( اين بافت را «فلاپ» مي نامند). در روش ديگر همين كار با استفاده از بافتهاي مصنوعي يا پروتز انجام مي شود. هر كدام از اين روشها مزایا و معایب خاص خود را دارند. از نقطه نظر زمان انجام بازسازي پستان نيز مي توان تقسيم بندي جداگانه اي را مورد توجه قرار داد بدين معني كه بازسازي را مي توان در حين عمل اول و همزمان با برداشتن كامل پستان انجام داد و يا در طي عمل جداگانه و پس از اتمام تمام درمان هاي اصلي سرطان پستان به بيمار پيشنهاد كرد.

یازسازی سینه چه مدت بعد از عمل جراحی اول قابل اجراست؟

بازسازی سینه بعد از ماستکتومی از نظر زمانی یا به‌طور هم‌زمان با عمل جراحی اول انجام می‌شود که تابع شرایط خاصی است و بستگی به وضعیت بیمار، وسعت بیماری و مهارت جراح دارد یا بعد از گذشت زمان حداقل سه سال از عمل جراحی ماستکتومی که احتمال عود موضعی سرطان کمتر باشد انجام می‌شود.‏

 بازسازی سینه چگونه انجام می‌شود؟
به‌طور کلی بازسازی سینه برداشته شده یا توسط پروتز یا توسط نسوج سایر قسمت‌های بدن و یا ترکیبی از هر دو روش قابل اجراست.

در افرادی که سینه برداشته شده رادیوتراپی نشده باشد و پوست کافی وجود داشته باشد می‌توان در یک مرحله پروتز گذاری و در مرحله دیگری که حداقل شش ماه بعد خواهد بود بازسازی نوک سینه را انجام داد. ولی اگر پوست باقیمانده کافی نباشد، لازم است ابتدا با گذاشتن وسیلة گشاد کننده پوست (tissue expander) سایز مناسب را به دست آورد و سپس در مرحله بعدی پروتز گذاری و سپس بازسازی نوک سینه را انجام داد.
در افرادی که سینه برداشته شده رادیوتراپی شده است به دلیل اینکه پوست سفت و خشک می‌شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد حتماً لازم است که از نسوج سایر قسمت‌های بدن استفاده شود این نسوج شامل فلپ‌های عضلانی- پوستی از ناحیه شکم (TRAM Flap) و یا عضله پشتی قفسه سینه (Latismus dorsalis flap) است.
اگر سینه سمت مقابل بزرگ و یا افتاده باشد می‌توان همزمان عمل جراحی ماموپلاستی و یا ماستوپکسی با یا بدون پروتز را برای سمت مقابل انجام داد. نکته مهم از نظر زیبایی ایجاد تناسب بین دو سینه است. باید تا حد امکان سایز دو سینه هماهنگ و به هم نزدیک باشد هر چند که تقارن کامل هیچ‌گاه ایجاد نخواهد شد.