پروتز سینه

پروتز سینه

در حال حاضر هزاران محصول تجاري از كرمهاي ويژه تا تمرينهاي خاص، وجود دارند كه ادعا مي كنند مي توانند سينه هاي شما را بزرگتر نمايند و حتي در بعضي از تبليغات نيز فراورده هايي معرفي مي شوند كه توان انجام اين كار مهم را در زمان بسياركوتاه دارند 

 حقيقت اين است كه تنها يك راه مطمئن براي بزرگتر كردن سينه ها وجود دارد، و آن عبارت است از جراحی!

بزرگ کردن سینه ها يکي از شايع ترين اعمال جراحي زيبايي مورد در خواست بانوان است. 

علل مهم درخواست جراحی بزرگ كردن سینه ها شامل موارد زير است:

برخی از بانوان در حالی كه سینه هايی با شكل و اندازه طبيعی دارند احساس خوبی نسبت به اين عضو خود ندارند و ترجيح مي‌دهند سینه هايشان بزرگتر باشد.

عده كمی از درخواست كنندگان، بيماری خاصی دارند كه در طی آن سینه های آنها رشد واقعی و طبيعی نداشته است. در واقع اين افراد به علت ابتلا به بيماری خاص كانديد جراحی بزرگ کردن سینه هستند.

بسياري از بانوان با افزايش سن يا شيردهي دچار تغيير شكل سینه و افتادگي آن شده اند كه  براي آنها خوشايند نيست و بنابر‌اين درخواست بالا كشيدن يا بزرگ كردن سینه را دارند.

در برخی موارد بيماران قبلا به هر علت از جمله سرطان سینه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و سینه هايشان كوچك شده است.در اين موارد آنان درخواست بازگرداندن اندازه و شكل طبيعي را به عضو خود دارند

به هر دليلی كه درخواست جراحی بزرگ كردن سینه ها را داريد بهتر است  بدانيد كه اين موضوع تصميمي است كه بايد کاملا شخصي و آگاهانه گرفته شود و نبايد صرفا براي خشنود کردن کس ديگري گرفته شود.

روشهای مختلفی برای اين نوع جراحی سینه وجود دارد. انتخاب بهترين روش براي جراحی بزرگ کردن سینه، بستگي به سن و شرايط فيزيکي بدن شما و شرايط عمومي سلامت شما دارد.محل برش روي سینه ها مي تواند متغير باشد و اين شما هستيد که پس از کسب اطلاعات کافي در مورد فايده ها و ضررهاي احتمالي هريک از روشها، از پزشک معالج خود کمک گرفته و بهترين روش جراحی بزرگ کردن سینه را انتخاب مي نمائيد.

جنس پروتز سینه چيست؟

اگرچه لايه خارجي تمام پروتزها از سيليکون ساخته شده است ولي داخل آن مي تواند از مواد مختلفي مثل آب نمک و يا ژل سيليکون خالص پر شده باشد. اگرچه سابق براين اغلب پروتزها پر شده از آب و نمک يا ژل سيليکون ساده بوده، ولي امروزه در اغلب پروتزهايي که مورد استفاده قرار مي گيرند (بخصوص در انواع قطره اشکي) از ژل سيليکون منسجم استفاده مي شود.

بهترين اندازه پروتز کدام است؟

همانگونه که اشاره شد پروتزهاي پستاني از نظر شکل و نيز از نظر ميزان بيرون زدگي پستاني که ايجاد مي نمايند، اشکال متفاوتي دارند. توجه داشته باشيد با اندازه گيري هايي که دکتر رفيعي از سينه شما خواهند کرد، بهترين سايز پروتز پستاني در تناسب با قد و شرايط فيزيکي بدنتان به شما پيشنهاد مي شود. عده کمي از بانوان تقاضاي پروتزهاي بسيار بزرگتر از ميزان پيشنهاد شده را دارند. از آنجا که هرقدر حجم پروتز بيشتر باشد، پهناي پايه پروتز نيز بيشتر مي شود، امکان دارد لبه هاي پروتزهاي بزرگتر از ميزان پيشنهاد شده براي شما، از اطراف نسج پستانتان بيرون تر قرار گرفته و مشکل ظاهري براي شما ايجاد کرده و قابل لمس بوده و خوشايند نباشد. البته پروتزهاي با درجه بيرون زدگي بسيار زياد، مي تواند تاحدودي اين مشکل را حل کند ولي بکارگيري اين پروتزها هم مشکلات خاص خود مثل احتمال چرخش و … را بهمراه دارد. درنهايت اين شما هستيد که اندازه تقريبي از آنچه انتظار داريد را به پزشک خود اطلاع مي دهيد ولي انتخاب نوع پروتز را بايد تاحد ممکن به تصميم دوجانبه خود و پزشک واگذار نمائيد.

به طورکلي ۳ نوع برش جراحی براي جاگذاری پروتز وجود دارد که هريک، کاربردهای خاص خود را دارد و لازم است بجا و به درستی انتخاب گردند:

۱_ برش نيم دايره اي در دور هاله سینه

در اين روش، برش پوستي در حدفاصل بين هاله و پوست پستان داده مي شود. از طريق اين برش، فضاي مجازي پشت پستان يا پشت عضله مشخص شده و سپس فضاي لازم براي جاگذاري پروتز ايجاد مي شود.

از محاسن ويژه اين روش اين است که هيچ برش ديگري در هيچ محل ديگري از پستان داده نمي شود. خط برش بعد از ترميم در حداقل ممکن خواهد بود. آنچه درخصوص اشکالات اين روش گفته مي شود، امکان ايجاد نقايصي براي شيردهي در آينده است که در درصدي از بيماران ديده مي شود. در اين روش مانند ساير برشهاي ديگر، امکان جاگذاري پروتز در فضاي پشت پستان و يا پشت عضله وجود دارد.

۲_برش افقي در زير چين زير سینه

در اين روش برش پوستی در حدود يك سانتی متر بالای خط زيرپستانی داده می شود و از اين طريق فضای مجازی پشت پستان يا پشت عضله مشخص مي گردد و ساير اقدامات نظير جاگذاری پروتز در روش فبل انجام می گيرد.

از محاسن اين روش آسانتر بودن تکنيک انجام عمل جراحي و عدم وجود هرگونه برش در نماي روبرو و در وضعيت ايستاده است، اگرچه در وضعيت خوابيده اين خط حدود ۵-۴ سانتي متري در زير هردو پستان ديده خواهد شد. اين خط معمولاً واضح تر از خطي که در روش اول توضيح داده شد، مشخص مي گردد.

ذكر اين نكته با تاكيد بيشتر لازم است كه با توجه به وضعيت قرارگيري پستان، اين خط برش در وضعيت ايستاده ديده نمي شود و بنابراين بيماران از اين نظر مشکل کمي دارند. در اين روش هيچگونه آسيبي به شيردهي بيمار در آينده وارد نخواهد شد.

۳_برش در ناحيه زير بغل:

در اين روش، برش جراحي در پوست ناحيه زيربغل انجام مي شود. از طريق ايجاد يک تونل زيرپوستي به فضاي زير پستان دسترسي پيدا مي شود. سپس پروتز را از اين تونل عبور داده و در محل مورد نظر قرار مي دهيم. آنچه در اين روش اهميت دارد اين است که در اين روش هيچگونه برشي در روي پستان داده نمي شود و آثاري از محل عمل روي پستان وجود ندارد. البته براي برخي از بيماران، برشي که در ناحيه زيربغل ديده مي شود، ناخوشايندتر از برش هاي پستاني است چرا كه اين خط برش در فسمتي است كه خارج از محدوده پوششي لباس هاي زير مي باشد.

چه مدت طول مي کشد تا بيمار بتواند به فعاليت هاي عادي باز گردد؟

بيمارميتواند به آرامي راه برود و کارهاي سبک را از روز بعد از عمل انجام دهد. بهتر است در ۷ تا ۱۰ روز اول، از انجام هر گونه کارهاي سنگين يا بلند کردن اجسام اجتناب كند.

بر حسب نوع شغلي كه بيمار دارد بسياري از زنان بعد از اين مدت كوتاه مي‌توانند به سر کار خود بر گردند. معمولا او مي تواند تمرينات سبک دست و پا ها را بعد از سه هفته شروع کند ولي بهتر است حركات ورزشي بازوها وشانه ها و شنا کردن را بعد از ۶ هفته شروع کند.

توجه كنيد كه وقتي تمرين و ورزش مي‌کنيد از سينه بند ورزشي مناسب استفاده نماييد.رانندگي کردن بعد از يک هفته مجاز است. فعاليت جنسي بعد از حدود ۴ هفته  ميتواند شروع شود؛ اگرچه در اين مرحله هم فقط لمس آرام سينه ها توصيه ميشود.