جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان

جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان

بسیاری از خانم‌ها به دلیل چاقی، بارداری و یا کاهش و افزایش وزن مکرر از چاقی و بدفرمی شکم و پهلوها شکایت می‌کنند و یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به جراح پلاستیک عدم رضایت بیمار از بزرگی و افتادگی شکم و پهلوهاست.

در درمان چاقی شکم و پهلوها توجه به تقسیم‌بندی انواع چاقی شکمی بسیار مهم است. بیماران با مشکلات چاقی شکمی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند.

گروه اول افرادی هستند که به دلیل چاقی احشائی یا چاقی درون‌شکمی مراجعه می‌کنند. در این افراد فاشیای جدار شکم در اکثر موارد شل بوده و احشاء شکمی همگی به بیرون برجسته شده‌اند و فرد از بزرگی و چربی زیاد احشاء داخلی شکمی اطلاع ندارد و تمام آن را به چاقی و چربی موضعی شکم نسبت می‌دهد. وقتی به این بیمار گفته می‌شود که جدار شکم‌شان را سفت کنند با این کار اندازه شکم تغییر واضحی نمی‌کند چرا که به دلیل فشار بالای احشاء داخل شکمی امکان سفت کردن جدار شکم وجود ندارد. این دسته از افراد باید در اسرع وقت توسط متخصص گوارش و یا تغذیه ویزیت شوند و درمان چاقی داخل شکمی و اصلاح وضعیت نفخ گوارشی در آنها انجام شوند و بعد از بهبود وضعیت فوق در صورتی‌که چاقی موضعی در شکم و پهلوها و یا شلی جدار شکم وجود داشت نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

گروه دوم افرادی هستند که از چاقی برون‌شکمی رنج می‌برند و چربی و چاقی در ناحیه خارج از فاشیای جدار شکم است. این گروه خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. اول؛ گروهی که معیار چاقی (BMI) آنها بالای ۳۰ است و باید ابتدا تحت رژیم درمانی قرار گیرند و بعد از کاهش وزن برای درمان مناسب زیبائی مانند لیزر لیپولیز، ‌لیپوساکشن یا عمل جراحی باز مراجعه کنند و گروه دیگر که معیار چاقی‌شان کمتر از ۳۰ است، به دلیل چاقی موضعی کاندید عمل جراحی باز و یا لیزر لیپولیز و لیپوساکشن هستند.

در این مقاله بیشتر به این افراد پرداخته‌ایم، یعنی افرادی که از عمل‌های جراحی زیبائی شکم نتیجه می‌گیرند.
ابدومینوپلاستی، لیپوابدومینوپلاستی

متعاقب بارداری و زایمان و یا کاهش شدید وزن بیمار دچار شلی جدار شکم و افتادگی پوست و چربی زیر جلدی در ناحیه شکم و پهلوها می شود. این افراد به دلیل از دست دادن تناسب اندام اعتماد به نفس‌ خود را از دست می‌دهند و مشکلات بسیاری برای‌شان ایجاد می‌شود. با انجام عمل‌های جراحی ابدومینوپلاستی یا لیپو ابدومینوپلاستی بیمار تناسب اندامش را به دست می‌آورد و از اندامی زیبا لذت خواهد برد. در این مقاله سعی شده است که به پرسش‌های رایج شما در این‌باره پاسخ داده شود.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی چیست و در چه سنی قابل اجراست؟
این عمل جراحی به دو روش کلاسیک (Tummy Tuck) و پیشرفته (لیپو ابدومینوپلاستی) انجام می‌شود. در هر خانم یا آقای بالای هجده سال که دچار عدم تناسب اندام باشد قابل اجراست. خانم‌هایی که به دلیل زایمان و شلی پوست و عضلات جدار شکم و یا به دلیل کاهش شدید وزن ناشی از رژیم‌های سخت غذائی و یا عمل‌های جراحی کاهنده وزن مانند کوچک کردن یا بای‌پس معده یا روده‌ها دچار لاغری و شلی شده‌اند و گاها افراد چاقی که شلی چربی شکم و پوست اضافی دارند؛ کاندید این عمل‌های جراحی زیبائی هستند. نکته مهم این است که فرد به وزن ایده‌آل خود رسیده باشد و سپس تحت عمل جراحی قرار بگیرد. چون اگر بعد از عمل جراحی، کاهش وزن قابل توجهی داشته باشد مجددا شلی پوست و افتادگی شکم ایجاد خواهد شد. پس بهتر است که وزن فرددر طی ماه‌های اخیر ثابت بوده و تصمیم به لاغری دوباره نداشته باشد.

حداکثر کاهش وزن با عمل جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است ؟ و آیا این عمل روشی برای کاهش وزن محسوب می‌شود؟
بسیار مهم است که بدانیم عمل جراحی ابدومینوپلاستی و لیپو ابدومینوپلاستی هیچ‌کدام برای کاهش وزن انجام نمی‌شوند و این عمل‌ها تنها برای کاهش سایز و تناسب اندام هستند و حداکثر وزنی که بیمار از دست می‌دهد بین سه تا چهار کیلو خواهد بود.

آیا می‌توان عمل جراحی ابدومینوپلاستی را هم‌زمان با سزارین انجام داد؟
به هیچ عنوان، متأسفانه برخی از همکاران متخصص زنان و زایمان به بیماران خود توصیه می‌کنند که بلافاصله بعد از انجام عمل سزارین، عمل ابدومینوپلاستی را نیز انجام دهند. این کار به سه دلیل قاطع نباید انجام شود:

اول؛ اینکه در حین حاملگی تغییراتی در لگن و احشاء داخل لگنی مانند رحم اتفاق می‌افتد و این اندام‌ها بزرگ و پر خون شده‌اند و چندین هفته بعد از سزارین به اندازه طبیعی خود بر می‌گردند، از این‌رو؛ باید تا بازگشت کامل رحم و دیگر اندام‌های لگنی به اندازه طبیعی، عمل جراحی را به تعویق انداخت.

دوم؛ اینکه حین عمل جراحی سزارین؛ حفره شکم و لگن باز می‌شود و عمل جراحی نیمه‌آلوده به میکروب‌های داخل شکمی است. در حالی‌که عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی تمیز از لحاظ میکروبی است و هرگز نباید ریسک ایجاد عفونت را به بیماری که جراحی زیبائی شکم انجام می‌دهد تحمیل کنیم.

سوم؛ اینکه آیا شما بانوی محترم حاضر هستید جراحی سزارین خود را توسط یک جراح پلاستیک و زیبائی انجام دهید؟ پس چگونه عمل جراحی زیبائی خود را به متخصص زنان که هرگز تجربه کافی در این زمینه ندارد می‌سپارید؟

آیا بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان دوباره باردار شد؟
آری، این عمل منافاتی با بارداری ندارد، اما اگر تصمیم دارید به زودی باردار شوید بهتر است عمل جراحی زیبائی خود را به بعد از بارداری دوم موکول کنید.

توصیه‌های قبل و بعد از عمل چیست؟
مصرف سیگار را حداقل سه هفته قبل از عمل قطع کنید. در صورتی‌که آسپرین یا دیگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید حتما جراح خود را مطلع کنید. در صورتی‌که بیماری دیابت دارید حتما به جراح خود اطلاع دهید زیرا این بیماری با افزایش ریسک عفونت بعد از عمل همراه است. عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. مدت زمان عمل بستگی به وسعت جراحی و چاقی بیمار و مهارت جراح داشته و به‌طور متوسط بین دو تا چهار ساعت است و بیمار به‌طور معمول به مدت یک روز در بیمارستان بستری می‌شود. اغلب بیماران بین پنج تا هفت روز به استراحت در منزل نیاز دارند. بازگشت به کار و فعالیت‌های معمول زندگی، بعد از هفته دوم خواهد بود. بیمار بعد از عمل به مدت یک هفته بهتر است کمی خمیده راه برود و استفاده از گن‌های مخصوص الزامی است. در طی هفته اول بعد از عمل که در منزل استراحت می‌کند راه رفتن برای بیمار بسیار مفید بوده و برای اجتناب از آمبولی عروقی بهتر است به‌طور مرتب ساق پاها حرکت نموده یا ماساژ داده شود.

تفاوت عمل‌های ابدومینوپلاستی و لیپو ابدومینوپلاستی چیست؟
در ابدومینوپلاستی با یک برش سراسری در قسمت تحتانی شکم پوست و چربی زیرجلدی از روی عضلات جدار شکم بلند شده و تا لبه دنده‌ها کاملا آزاد می‌شود. البته ناف با پدیکل عروقی زیرین حفظ می شوند و دوباره در فلپ بالائی بازسازی می‌شود. به طور معمول پوست و چربی قسمت زیرین ناف برداشته می شود و در صورت لزوم پهلوها لیپوساکشن می‌شود. اما در روش لیپو ابدومینوپلاستی از لیپوساکشن و لیزر لیپولیز در قسمت فلپ وسطی شکم استفاده می شود. در نتیجه ازادسازی فلپ (چربی و پوست) تا لبه دنده‌ها نخواهد بود و متعاقب آن عوارض عمل جراحی و درد و ناراحتی بعد از عمل بسیار کمتر بوده و نتایج زیبائی آن به دلیل نازک شدن قسمت بالای ناف بسیار بیشتر از ابدومینوپلاستی به تنهائی خواهد بود. در این روش آسیب به عروق و اعصاب شکم بسیار کمتر بوده و حس قسمت تحتانی شکم بهتر حفظ می‌شود. عوارضی مانند تجمع مایع (سروما)، خون‌ریزی، عفونت و نکروز فلپ بسیار کمتر بوده و مدت زمانی که لازم است بیمار خمیده راه برود کمتر خواهد بود. امکان بروز برجستگی‌های گوش‌سگی (dog ear) در طرفین زخم بسیار کمتر خواهد بود و نتایج آن بسیار بیشتر است. در هر دو روش در صورتی‌که شلی جدار و عضلات شکم وجود داشته باشد ترمیم کامل عضلات انجام می‌شود.

آیا می‌توان بدون جابجایی ناف عمل جراحی ابدومینوپلاستی را انجام داد؟
آری به این روش مینی‌ابدومینوپلاستی گفته می‌شود و در تمام افرادی که طول قسمت بالای ناف مناسب بوده و شلی و افتادگی تنها در قسمت پائین ناف است قابل اجراست. طول برش بسیار کوچک‌تر از ابدومینوپلاستی کامل است و می‌توان به‌طور هم‌زمان از لیزر لیپولیز و لیپوساکشن نیز برای نتایج زیبائی بهتر استفاده کرد که در این‌صورت به آن مینی‌لیپو ابدومینوپلاستی اطلاق می‌شود. بازگشت بیمار به فعالیت‌های معمول زندگی بسیار سریع‌تر است و درد و ناراحتی بعد از عمل بسیار ناچیز است.

تشخیص اینکه کدام‌یک از این عمل‌های جراحی برای بیمار مناسب است بر عهده جراح است.